Dentysta do mieszkańców Chorzowa – dbajcie o zęby!

Do dbałości o swoje zęby nie trzeba chyba nikogo namawiać, zważając na to, z jakimi skutkami trzeba się później liczyć. Mało osób jednak wie, jak prawidłowo zajmować się swoimi zębami poza szczotkowaniem, które jest nie mniej istotne. Istnieje wiele czynników i nawyków, które warto wyeliminować, zanim stan naszych zębów zacznie pozostawiać wiele do życzenia. Dzięki uprzejmości pewnego dentysty z miasta Chorzów wiemy już, na co zwracać uwagę!

1. Nie podpieraj brody!

Niepozorne opieranie brody o ręce podczas pracy na komputerze znacznie wpływa na wzajemny nacisk zębów na siebie. Efekt jest podobny do tego, jakbyśmy zgrzytali zębami. Ten nawyk prowadzi do nieuchronnego ścierania się szkliwa, a nawet koron zębowych. Dodatkowo może spowodować przestawienie zębów.

2. Od wykonywania pracy masz ręce, nie zęby!

Wiele osób posiłkuje się zębami w swojej codziennej pracy, na przykład do ucinania taśmy klejącej czy otwierania folii. Dodatkowo zabawa pinezkami, trzymanie w ustach długopisów i ołówków także do najrzadszych nie należy. Powinniśmy unikać tego typu zachowań, ponieważ każdy kontakt zęba z twardą powierzchnią może prowadzić do jego nieświadomego ukruszenia lub pęknięcia szkliwa.

3. Podjadanie oraz śmieciowe jedzenie

O wartościach zdrowotnych fast-foodów lepiej nie wspominać. Mimo niewątpliwej zalety, jaką jest łatwy dostęp i szybkość przygotowania takiego jedzenia, wadą jest sposób przygotowania oraz niskiej jakości produkty wykorzystane do przyrządzenia tego typu dania. Nie należy zapominać o słodzonych napojach, które w połączeniu z wyżej wymienionymi daniami stanowią prawdziwą pożywkę dla bakterii, o wpływie na nasze zdrowie nie wspominając. Ciągłe podjadanie sprawia także, że ślina, która jest odpowiedzialna za oczyszczanie jamy ustnej, nie jest wytwarzana dostatecznie szybko, przez co zarazki mogą śmiało ucztować na pozostałościach.

4. Stałe żucie gumy

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez gumy do żucia – zauważa dentysta. Oczywiście pozwala ona na obniżenie Ph w ustach, odświeżenie oddechu czy zabicie stresu. Jednak nie powinno się tego robić dłużej niż pięć minut naraz. Wielogodzinny ruch szczęką naraża nas na ryzyko wystąpienia asymetrii twarzy, szczególnie u osób, które mają nawyk trzymania gumy tylko po jednej stronie.

5. Ścieżka palce – usta

Wiele osób, szczególnie podczas pracy przed monitorem musi czymś zając ręce, a ilość operacji, która w ten sposób oznacza kontakt z ustami i jamą ustną jest pokaźna. Począwszy od obgryzania paznokci, czyszczenia ich, odrywania skórek, na trzymaniu palców w ustach kończąc. Częstym odruchem jest także zwilżanie palców przez osoby liczące pieniądze lub oddzielające arkusze papieru. Ilość przekazywanych w ten sposób bakterii, zarazków i drobnoustrojów jest wręcz przerażająca, dlatego jak najszybciej wyeliminować ze swojego życia. W tym wypadku to już nie tylko zakażenia jamy ustnej, lecz także poważne infekcje całego organizmu.