Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię?

Psychoterapia jako metoda terapii psychologicznej ma bardzo szerokie zastosowanie. Kiedy warto zdecydować się na jej podjęcie?

Nie zawsze możemy poradzić sobie samodzielnie z problemami z przeszłości, a także tymi, których doświadczamy obecnie. W takim przypadku warto pomyśleć o udaniu się do specjalisty – psychologa. Psycholog może pomóc pacjentowi na wiele sposobów. Może zaproponować mu wizytę u psychiatry, gdy problem jest poważniejszy i wymaga zastosowania farmakoterapii, ale może także zalecić psychoterapię, także jako formę wspomagającą farmakoterapię.

Szukasz psychologa w Gliwicach? Sprawdź: https://www.kopalniazmiany.pl/

Na czym polega psychoterapia?

Pod pojęciem psychoterapii kryje się terapia psychologiczna, której celem jest zapewnienie pacjentowi odpowiedniego wsparcia w rozwiązywaniu jego problemów. Terapeuta może wówczas dojść do ich przyczyn oraz pomóc je rozwikłać, a tym samym poprawić komfort życia pacjenta.

Rodzaje psychoterapii:

  • psychoterapia indywidualna – przeznaczona dla jednego pacjenta

  • psychoterapia dla par – odbywa się w parze, na przykład jako psychoterapia małżeńska

  • psychoterapia grupowa – zajęcia mają miejsce w grupie osób

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

O wizycie u psychoterapeuty warto pomyśleć wtedy, gdy pojawiają się silne emocje, nad którymi nie możemy zapanować, a które mogą wpłynąć także na naszą interakcję z otoczeniem. Nadmierny smutek, który może sygnalizować depresję, trudności w zawieraniu kontaktów z innymi osobami, uzależnienie od innych oraz ich opinii, obniżone poczucie własnej wartości, częste wahania nastroju, problemy po utracie bliskiej osoby – to tylko niektóre przypadki, gdy psychoterapia będzie mogła przynieść pozytywne efekty. Aby psychoterapia mogła odnieść odpowiedni skutek, warto przygotować się na serię wizyt w gabinecie psychoterapeutycznym. Czas terapii wynosi najczęściej nawet kilka lat. Adresy gabinetów można znaleźć już teraz on-line, na przykład po wpisaniu do wyszukiwarki słów typu „psychoterapia Gliwice”, aby znaleźć psychoterapeutę działającego w określonej lokalizacji.